گواهینامه METAS

فهرست مطالب

گواهینامه METAS

فهرست مطالب

شرکت (Metrology And Accreditation Switzerland) METAS موسسه فدرال مترولوژی یا اندازه شناسی سوئیس است. یک کرونومتر دارای گواهینامه METAS باید قبلاً تحت آزمایشات COSC قرار گرفته باشد. این بدان معنی است که هر ساعتی با این تمایز دو بار گواهینامه دریافت کرده است. آزمایش متاس METAS ده روز طول می کشد و حتی با استاندارد بالاتری نسبت به COSC برگزار می شود.

 

گواهینامه METAS

 

گواهینامه METAS
گواهینامه METAS

 

METAS چیست؟

شرکت (Metrology And Accreditation Switzerland) METAS موسسه فدرال مترولوژی یا اندازه شناسی سوئیس است. دفتر مرکزی متاس METAS در شهر برن سوئیس می باشد. متاس METAS یک مرکز آزمایشگاهی فدرال است که تجهیزات و ساعت‌ها را اندازه‌گیری و آزمایش می‌کند. این شرکت خود را به عنوان “مرکز صلاحیت فدرال برای تمام مسائل مربوط به اندازه‌گیری، تجهیزات اندازه‌گیری و روش‌های اندازه‌گیری” معرفی می‌کند.

این معرفی اغلب می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات و دستگاه‌های مختلف، از جمله ساعت‌های مچی باشد. هر شرکتی می‌تواند ساعت‌های خود را برای آزمایش توسط متاس METAS ارسال کند. اما امگا Omega شرکتی است که به طور گسترده متاس METAS را برای اثبات کیفیت و قابلیت اطمینان ساعت های خود در نظر می گیرد.

در سال 2015 میلادی، متاس METAS با همکاری امگا Omega یک استاندارد گواهینامه جدید برای ساعت های مچی ایجاد کرد. متاس METAS یک نهاد دولتی سوئیسی است که کاملاً از شرکت امگا Omega جدا است. اما آزمایش ساعت‌های این برند در کارخانه خود امگا انجام می‌شود. مکانی که دفتر جداگانه‌ای برای کارکنان متاس METAS وجود دارد که مراحل تست را نظارت می‌کنند.

درست مانند هر مرکز تست کاملا مستقل دیگری، برندها می‌توانند ساعت‌های خود را برای تأیید دقت کرنومتر به شرکت متاس METAS ارسال کنند. مشروط بر اینکه خود ساعت‌ها معیارهای لازم را داشته باشند. گواهینامه متاس مستر کرنومتر METAS Master Chronometer منحصر به امگا Omega نیست و حتی نسخه‌ای از ساعت Black Bay شرکت تودور Tudor نیز دارای گواهی متاس METAS است.

 

شرکت METAS
شرکت METAS

 

استاندارد صنعت ساعت سازی سوئیس COSC

COSC یک گواهینامه سوئیسی است. موسسه رسمی تست کرنومتر سوئیس (Contrôle officiel suisse des Chronomètres)، با نام مستعار COSC در سال 1973 میلادی تأسیس شد. این سازمان مسئول تست دقت ساعت های ساخت سوئیس مطابق با استاندارد بین المللی ISO 3159 است.

هر کرنومتری که توسط COSC تایید شده باشد را می توان با عنوان کرنومتر با ارزش بسیار بالا طبقه بندی کرد. برای دریافت گواهینامه COSC یک سری آزمایشات بر روی ساعت انجام می گیرد. این آزمایشات حرکت عقربه های ساعت را در 15 روز و چندین محیط اندازه گیری زیر نظر می گیرد.

این امر برای اطمینان از دقت ساعت تا +6 ثانیه و -4 ثانیه انجام می شود. همچنین حرکات عقربه های ساعت در دماهای مختلف از حدود 46 درجه فارنهایت تا 100 درجه و در موقعیت های مختلف روی مچ دست آزمایش می شود.

بیش از یک میلیون ساعت سوئیسی هر ساله گواهینامه کرونومتر COSC را دریافت می کنند. در سال 2019 میلادی، 2.15 میلیون ساعت مکانیکی از COSC فارغ شدند.

چند شرکت سوئیسی کار را از این هم فراتر می برند. شرکت امگا تست‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد. ساعت‌های این برند باید این تست ها را پشت سر بگذارند تا کرونومتر نامیده شوند. تفاوت اصلی این تست‌ها این است که بعد از اینکه ساعت مورد آزمایش قرار گرفت و آماده عرضه به مشتری بود، دوباره به‌طور کامل تست می‌شود. این تست‌ها شامل موقعیت و دما، همچنین تست فشار و ضد آب بودن است.

استاندارد COSC
استاندارد COSC

 

برای مشاهده مقاله گواهی استاندارد ساعت های سوئیسی (cosc) کلیک کنید.

 

گواهینامه METAS Master Chronometer

به صورت عامیانه این گواهینامه را متاس METAS می نامند. اما نام واقعی این گواهینامه متاس مستر کرنومتر METAS Master Chronometer است.

یک کرونومتر دارای گواهی متاس METAS باید قبلاً تحت آزمایشات COSC قرار گرفته باشد. این بدان معنی است که هر ساعتی با این تمایز دو بار گواهینامه دریافت کرده است. آزمایش متاس METAS ده روز طول می کشد و حتی با استاندارد بالاتری نسبت به COSC برگزار می شود.

برای دریافت گواهی متاس METAS، ساعت باید تست دقت بین 0 تا +5 ثانیه را پشت سر بگذارد. این گواهی همچنین مقاومت در برابر آب، تست مغناطیسی و تست ذخیره انرژی را آزمایش می کند.

اولین ساعتی که گواهینامه متاس METAS را دریافت کرد، سری گلوب مستر Globemaster مجموعه کانسلیشن امگا بود. از آن زمان، امگا شروع به آزمایش بیشتر ساعت های مکانیکی خود کرده است. در صورت خرید یک ساعت دارای گواهینامه متاس METAS، می توانید با وارد کردن شماره گواهی ساعت خود به صورت آنلاین، نتایج تست دقیق ساعت خود را مشاهده کنید.

برای دریافت گواهینامه متاس مستر کرنومتر METAS Master Chronometer، ساعت باید ساخت سوئیس باشد و قبلاً گواهی COSC را دریافت کرده باشد. موسسه متاس METAS یک سازمان دولتی است. به همین دلیل هر برندی که این شرایط را داشته باشد، می تواند این گواهینامه را دریافت کند.

 

ساعت مچی امگا سری گلوب مستر Globemaster
ساعت مچی امگا سری گلوب مستر Globemaster

 

برای مشاهده مقاله کالکشن ساعت های امگا – ساعت امگا کلیک کنید.

 

الزامات فنی گواهینامه متاس METAS

شرط اول این است که ساعت باید ساخت سوئیس باشد. همچنین الزامات آیین نامه تنظیم استفاده از نام “سوئیس” برای ساعت ها، در آخرین نسخه در حال اجرا خود را برآورده کند. علاوه بر این، حرکت ساعت باید به عنوان یک کرنومتر مورد تائید باشد. یعنی باید آزمایشات COSC را گذرانده باشد.

در نهایت حرکت ساعت باید تحت 10 چرخه تست قرار گرفته و معیار فنی الزامات متاس METAS را برآورده کند. 10 چرخه تست، عملیاتی هستند که باید بر روی هر حرکت ساعت انجام شوند. ابتدا تست میانگین دقت روزانه ساعت در 6 موقعیت روی مچ دست و 2 درجه حرارت، در 4 روز است.

کاربری شبیه سازی شده، ساعت خود را در موقعیت های مختلف بر روی مچ دست خود می بندد. دو دما نشان دهنده دمای زمانی است که ساعت توسط کاربر استفاده می شود، تقریباً 33 درجه سانتیگراد و زمانی که ساعت از مچ دست کاربر خارج می شود. با توجه به معیارهای پذیرش الزامات، دقت ساعت باید در تلورانس‌ بین 0 تا 5 ثانیه باقی بماند.

استاندارد ISO 764، در مورد مقاومت مغناطیسی ساعت می باشد. ساعت‌ مقاوم در برابر میدان مغناطیسی باید در برابر میدان مغناطیسی 4800 A/m که معادل 60 گاوس است، مقاومت کند. گواهینامه متاس METAS مقاومت ساعت ها را تا 15000 گاوس (1.5 تسلا) آزمایش می کند.

 

گواهینامه METAS - الزامات فنی
گواهینامه METAS – الزامات فنی

 

الزامات سازمانی گواهینامه متاس METAS

بررسی 100% ساعت ها توسط یک آزمایشگاه تست مستقل یا توسط خود سازنده انجام می شود. برای اطمینان از اینکه این اندازه‌گیری‌ها همیشه درست هستند، متاس METAS برنامه‌ای برای نظارت بر فرآیند آزمایش در نظر گرفته است. الزامات سازمانی شامل تجزیه و تحلیل آماری از نتایج اندازه گیری های آزمایشگاه و کنترل نتیجه با نمونه برداری انجام شده در آزمایشگاه متاس METAS می باشد.

سپس نتایج متاس METAS و نتایج آزمایشگاه مقایسه می شوند. هنگامی که تمام الزامات برآورده شد، آن برند حق دارد نام مستر کرنومتر Master Chronometer را روی ساعت خود حک کند.

زیرساخت متاس METAS

دستگاه هایی که برای اندازه گیری نرخ آنی و دقت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند شامل Witschi M10 Chronoscope و Qualima-test می باشد. این دو اندازه گیری برای تعیین خطا در ساعت نسبت به زمان مرجع استفاده می شود. ساعت‌های مکانیکی ابتدا باید گواهینامه COSC ISO 3159 را دریافت کنند. پس از آن در صورت برآورده شدن تمام الزامات مربوطه، گواهی متاس مستر کرنومتر METAS Master Chronometer را دریافت می کنند.

 

زیرساخت متاس METAS - دستگاه Witschi M10 Chronoscope
زیرساخت متاس METAS – دستگاه Witschi M10 Chronoscope

 

آزمایش METAS

در سال 2015 میلادی، امگا آزمایشات جدیدی را برای مقاومت مغناطیسی ساعت ها ارائه کرد. این آزمایش ها با تاییدیه کرونومتر COSC آغاز می شود. به ساعت‌هایی که این تست ها را می گذرانند، گواهی متاس METAS تعلق می‌گیرد. این آزمایشات در آزمایشگاه متاس METAS در شهر بیل Biel سوئیس در نزدیکی دفتر مرکزی امگا انجام می شود و ارتباط نزدیکی با این برند دارد.

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در حالی که گواهینامه COSC فقط مربوط به حرکات ساعت است، متاس METAS گواهینامه ای کامل در مورد ساعت ها می دهد. به همین علت اکثر آزمایش ها پس از نصب قطعات ساعت در قاب انجام می شود. مثلا آزمایش مقاومت در برابر آب که مطلقاً هیچ ارتباطی با حرکات داخلی ساعت ندارد.

آزمایشاتی که متاس METAS برای تایید کرنومتر یک ساعت انجام می دهد، به شرح زیر می باشد. اگر یک ساعت تمام این تست‌ها را پشت سر بگذارد، گواهینامه دوگانه COSC و متاس METAS را دریافت می‌کند.

 

آزمایش METAS
آزمایش METAS

 

1 : تست قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی Magnetic Exposure Testing

برای یک ساعت، آهنربا بسیار خطرناک است. هر ساعت دارای گواهینامه متاس METAS باید بتواند میدان مغناطیسی 15000 گاوس را تحمل کند. ابتدا حرکت ساعت و سپس کل ساعت مورد آزمایش قرار می گیرد.

آزمایش ضد مغناطیسی ساده است. یک تکنسین ساعت‌ها را در سینی مخصوص می گذارد. سینی روی یک تسمه نقاله کشویی به حرکت در می آید. سینی به داخل تونلی که یک آهنربای چرخان کنار آن است، وارد می شود. از نظر مغناطیسی حدود 30 ثانیه ساعت در تونل می ماند. در نهایت نتیجه آزمایش در مانیتور رایانه تکنسین نمایش داده می شود. رنگ سبز به معنای گذراندن تست توسط ساعت می باشد.

میدان‌های مغناطیسی از چیزی به نام قانون مربع معکوس پیروی می‌کنند. به زبان ساده، این بدان معناست که با دور شدن از منبع و در سطح محفظه، شدت میدان مغناطیسی به سرعت کاهش می‌یابد. ایده ساعتی که بتواند در برابر میدان مغناطیسی 15000 گاوس مقاومت کند، دور از انتظار به نظر می رسید. تا اینکه شرکت امگا Omega سری Aqua Terra از مجموعه سی مستر خود را در ژانویه سال 2013 میلادی با مقاومت مغناطیس 15000 گاوس معرفی کرد.

 

تست قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی
تست قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی

 

2 : تست مقاومت در برابر آب Water Resistance Testing

شرکت متاس METAS ساعت را تا حد مقاومت در برابر آب مشخص شده توسط سازنده، آزمایش می کند. ساعت ها در یک قفسه قرار می گیرند و توسط یک جرثقیل کوچک به داخل محفظه آزمایش که داخل آب است، پایین می آیند. پس از تحمل فشار آب تا عمق مشخص شده، ساعت این آزمایش را نیز پشت سر می گذارد.

3 : تست ذخیره انرژی Power Reserve Testing

ذخیره انرژی در ساعت توسط سازنده قبلا تست می شود. اگر ذخیره انرژی در ساعت با آنچه سازنده به متاس METAS گفته مطابقت نداشته باشد، آزمایش با شکست مواجه خواهد شد.

4 : تست دقت Accuracy Testing

ساعت در این تست ابتدا در شرایط روزمره تحت آزمایش چهار روزه قرار می گیرد. در این تست دماهای شدید یا غرق شدن در آب وجود ندارد. اما ساعت در معرض 15000 گاوس قرار می گیرد و سپس مغناطیس زدایی می شود. برای پاس کردن این تست، ساعت باید بتواند در طول فرآیند، هر روز در محدوده 5 ثانیه ای از تغییرات قرار بگیرد. علاوه بر آن نیز، ساعت بین 100٪ تا 33٪ قدرت خود تست می شود.

5 : تست انحراف نرخ Rate Deviation Testing

در این تست، ساعت در 6 موقعیت مختلف در طول زمان آزمایش می شود. هر 60 ثانیه موقعیت ساعت تغییر می کند و ساعت باید به انحراف نرخ 5 ثانیه دست یابد.

6 : تست ایزوکرونیسم  Isochronism Testing

در این آزمایش، دقت ساعت در حالت ذخیره انرژی کم آزمایش می شود.

 

آزمایش METAS
آزمایش METAS

 

مقایسه مستر کرنومتر Master Chronometer و سوپرلاتیو کرنومتر Superlative Chronometer

ساعت‌سازان لوکس همیشه در تلاش هستند تا با دقیق‌ترین ساعت‌های مکانیکی در جهان پیشروی کنند.

گواهی مستر کرنومتر Master Chronometer ترکیبی از دو استاندارد است. ابتدا کرنومتر ساعت توسط استاندارد COSC تایید می شود. سپس ساعت مورد آزمایشات دیگری برای دریافت گواهینامه متاس METAS قرار می گیرد. ساعت های امگا این تست ها را می گذرانند. همین علت باعث پیشروی این برند در دنیای ساعت های لوکس می شود.

گواهی سوپرلاتیو کرنومتر Superlative Chronometer نیز ترکیبی از دو استاندارد است. در مورد این گواهی نیز ابتدا کرنومتر ساعت توسط استاندارد COSC تایید می شود. آزمایشات بعدی صرفا مخصوص ساعت های برند رولکس Rolex است. در نتیجه گواهی سوپرلاتیو کرنومتر مخصوص ساعت های برند رولکس می باشد.

تفاوت این دو گواهی در نحوه انجام آن توسط این دو برند است. رولکس این آزمایشات را در کارخانه خود انجام می دهد. اما آزمایشات متاس METAS در مکان دیگری، توسط کارشناسان مربوطه انجام می شوند.

 

مقایسه مستر کرنومتر Master Chronometer و سوپرلاتیو کرنومتر Superlative Chronometer
مقایسه مستر کرنومتر Master Chronometer و سوپرلاتیو کرنومتر Superlative Chronometer

 

برای مشاهده مقاله 10 برند برتر ساعت مچی کلیک کنید.

 

ساعت های امگا OMEGA دارای گواهینامه METAS

شرکت امگا OMEGA، مأموریتی را آغاز کرد تا برتری خود را در دقت زمان‌سنجی با تعیین دقیق زمان‌سنجی جدید به نام مستر کرنومتر Master Chronometer اعلام کند. اولین ساعت امگا که عنوان مستر کرنومتر Master Chronometer را به خود اختصاص داده بود، سری گلوب مستر Globemaster از مجموعه کانسلیشن Constellation امگا بود.

آزمایشات توسط متاس METAS یعنی مؤسسه فدرال اندازه‌شناسی سوئیس، پس از دریافت گواهی COSC، انجام می شود. آزمایشگاه‌ های متاس METAS ساعت‌ها را می‌گیرند و حرکات آن‌ها را برای چند مورد آزمایش می‌کنند تا به حداقل دقت 0 تا 5 ثانیه در روز دست یابند.

آنها ساعت را به مدت 24 ساعت کامل در معرض 15000 گاوس قرار می دهند و دقت روزانه آن را برای هرگونه انحراف مغناطیسی آزمایش می کنند. آنها سپس میانگین دقت روزانه ساعت را در یک دوره 96 ساعته در حالی که تغییرات محیطی مانند نوسانات دما را تغییر می دهند، بررسی می کنند. سپس ذخیره نیرو مورد بررسی قرار می گیرد. این امر برای اطمینان از کارایی درست ساعت انجام می شود.

سپس ساعت‌ها مجدداً در 6 موقعیت مختلف با ذخیره انرژی بین 33٪ تا 100٪ آزمایش می‌شوند. مقاومت ساعت در برابر آب با فرو بردن آن در آب و افزایش فشار تا رسیدن به عمق مورد نظر آزمایش می شود.

 

ساعت مچی امگا مدل 220.10.41.21.03.001
ساعت مچی امگا مدل 220.10.41.21.03.001

 

برای مشاهده و خرید ساعت مچی امگا مدل 220.10.41.21.03.001 کلیک کنید.

 

ساعت های تودور Tudor دارای گواهینامه METAS

شرکت تودور Montres Tudor SA یک ساعت سازی سوئیسی مستقر در شهر ژنو سوئیس است. این برند در سال 1926 میلادی توسط هانس ویلسدورف، بنیانگذار رولکس ثبت شد. شرکت متاس METAS آزمایشات ساعت های برند تودور Tudor را تحت تدابیر خاصی انجام می دهد. این آزمایشات در اتاقی که فقط تکنسین متاس METAS به آن دسترسی دارد، انجام می شوند.

در حال حاضر، گواهینامه مستر کرنومتر Master Chronometer در تودور Tudor در مقیاس نسبتاً کوچکی در حال انجام است. اما تعداد ساعت های دارای این گواهینامه در چند سال آینده افزایش می یابد. همچنین برند تودور Tudor ساعت‌های دارای گواهینامه مستر کرنومتر Master Chronometer خود را با فشار بیش از 25 درصد بیش تر از درجه معین ساعت، آزمایش می‌کند.

 

ساعت های تودور Tudor دارای گواهینامه METAS
ساعت های تودور Tudor دارای گواهینامه METAS

 

چکیده

شرکت (Metrology And Accreditation Switzerland) METAS موسسه فدرال مترولوژی یا اندازه شناسی سوئیس است. درست مانند هر مرکز تست کاملا مستقل دیگری، برندها می‌توانند ساعت‌های خود را برای تأیید دقت کرنومتر به شرکت متاس METAS ارسال کنند. مشروط بر اینکه خود ساعت‌ها معیارهای لازم را داشته باشند. نام واقعی این گواهینامه متاس مستر کرنومتر METAS Master Chronometer است.

یک کرونومتر دارای گواهی متاس METAS باید قبلاً آزمایشات COSC را گذرانده باشد. این بدان معنی است که هر ساعتی با این تمایز دو بار گواهینامه دریافت کرده است. آزمایش متاس METAS ده روز طول می کشد و حتی با استاندارد بالاتری نسبت به COSC برگزار می شود. برای دریافت گواهی متاس METAS، ساعت باید تست دقت بین 0 تا +5 ثانیه را پشت سر بگذارد.

 

برای مشاهده و خرید ساعت مچی برند امگا کلیک کنید.

 

سوالات متداول

سلام
در اینجا میتوانید تعدادی از پرسش های متداول درباره خرید اینترنتی از شهرساعت، را ببینید و یا باما آنلاین گفتگو کنید.

تمامی ساعت های مجموعه شهر ساعت اصل هستند و گارانتی معتبر و قابل استعلام دارند 
همچنین شهرساعت بر روی محصولات خود کارت ضمانت اختصاصی هم ارائه میدهد
 تا شما مشتریان گرامی از اصالت کالا اطمینان خاطر داشته باشید.

میتوانید با مراجعه با صفحه فروشگاه و مشخص کردن فیلتر ویژگی مدنظرتان ساعت دلخواه خود را پیدا کنید.

تاریخ و زمان تحویل بستگی به موجودی محصول ما داره که داخل انبار کدام شهر باشه
و اینکه محل تحویل محصول کجا باشه.

ولی به صورت میانگین و حدودا بین 2 تا 5 روز کاری زمان میبرد تا به دست شما برسد ،
لازم به ذکر است باربری هایی که ارسال میکنیم متفاوت هستند و به طور معمول با تیپاکس ارسال می شوند که محصول سریعتر به دست شما گرامیان برسد.

بله، برای خرید اینترنتی ساعت های بالای 10 میلیون تومان.

در ابتدا بایستی مدل ساعت مدنظرتون رو اعلام بفرمایید ، تا موجودی و قیمت استعلام گرفته شود.
در صورتی که قیمت ساعت بالای 10 میلیون تومان و موجود باشد ، مبالغ دقیق واریزی و چک ها را خدمت شما اعلام میکنیم.

خیر، متاسفانه مجموعه ما خرید و فروش ساعت دسته دوم ندارد.

جواب سوال خود را پیدا نکردید؟

همراهان گرامی شهرساعت

سایت شهرساعت درحال بروزرسانی است.

پیشاپیش از خطاهای پیش‌آمده در هرقسمتی از سایت پوزش میطلبیم.

پاسخگویی به سوالات شما

ساعات پاسخگویی:
9 الی 17 همه روزه به‌جز جمعه ها

پشتیبانی‌های دیگر:

shahrsaat_admin

داخلی 17