لوازم و قطعات ساعت مچی

در این مقاله ، قسمت ھای خارجی و اصلی یک ساعت را با تجزیه قسمت ھای مختلف آن بررسی میکنیم . لوازم و قطعات ساعت مچی

اجزای ساعت مچی :

قاب

یکی از اجزای ساعت مچی ، قاب است . قاب قسمت ھای داخلی ساعت را نگه می دارد. بسته به سبک ساعت، قاب معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته شده است، زیرا فولاد مقاوم است، ذره ھای نور را که ساعت می تواند دریافت کند، کنترل می کند و تیره نمیشود.

قاب ھمچنین می تواند از فلزات گرانبھا مانند طلا یا پلاتین ساخته شود و حتی می تواند از پلاستیک در ساعتھای ورزشی ساخته شود. قاب ھمچنین می تواند در جنس ھای مختلف مانند براق، صاف، مات، و یا ترکیبی از ھر یک از آنھا ساخته شود.

در داخل قاب ، موتور آن نیز وجود دارد. که این موتور میتواند الکتریکی (با باتری) و یا اتومات (کوکی) باشد.

 

 

اجزای ساعت مچی
قاب

 

سر بند

یکی از قطعات ساعت مچی است که ساعت را به بند چرم یا فلزی آن با استفاده از سوزن ھای فنری وصل میکند.

سربند
سربند

 

سرکوک

قسمتی که برای تغییرزمان استفاده میشود. برخی ساعت ھا دارای صفحه تاریخ و یک نشانگر ثانیه ھستند. که با بیرون کشیدن سرکوک تنظیم میشوند. سر کوک میتواند تزیینی مانند یک سنگ قیمتی داشته باشد تا لوکس بودن ساعت و توجه به جزییات را نشان دھد. قطعات ساعت مچی

 

اجزای ساعت مچی
سرکوک

لوازم و قطعات ساعت مچی

 

بند چرمی / فلزی

یکی دیگر از اجزای ساعت مچی ، بند است . بند، ساعت را بطور امن دور مچ دستتان نگه میدارد و عموما جنس ھای مختلفی برای این قسمت استفاده میشود. در بند ھای چرمی از پوست گوساله یا مارمولک ، شترمرغ، تمساح، کوروکودیل و حتی وزغ ساخته میشوند.

به جای بند چرمی، بند فلزی نیز گزینه مورد پسندی است. گزینه ھای دیگر عبارتند از بندھای نایلون (برای ورزش)، بندھای ساتن (برای لباس ھای مجلسی زنانه) و بندھای لاستیکی (برای غواصی / ورزش ھای آبی).

در اکثر ساعتھا بندھای چرمی و فلزی قابل تعویض می باشند، بنابراین می توانید آن را در زمانی که می خواھید ظاھر ساعت خود را تغییر دھید آن را نیز عوض کنید.

.

 

بند چرمی
بند چرمی

 

 

عقربه ھا

معمولا به ساعت شمار و دقیقه شمار تقسیم می شود و زمان را نشان می دھد. عقربه ی ساعت شمار معمولا کوچکتر از عقربه ی دقیقه شمار میباشد. طراحی متنوعی برای عقربه ھا وجود ندارد.

دیگر ساعتھای پیچیده تر مانند ساعتھای کرنوگراف ممکن است عقربه ھای بیشتری را برای سایر کارھای خود داشته باشند. قاب بیرونی حلقه بیرونی قاب ساعت میباشد که به پایه وصل می شود. این قاب به طور معمول یک سطح لبه دار است، اما میتواند گرد و ساده باشد.

قاب ھمچنین می تواند طلا و جواھراتی مانند جواھرات گرانبھا در ساعتھای با کیفیت بالا داشته باشد و ممکن است فلز متفاوتی نسبت به قاب اصلی خود، مانند بعضی از ساعت ھای دو صفحه ای باشد. قطعات ساعت مچی

 

قاب بیرونی

حلقه بیرونی قاب ساعت میباشد که به پایه وصل می شود. این قاب به طور معمول یک سطح لبه دار است، اما میتواند گرد و ساده باشد.

قاب ھمچنین می تواند طلا و جواھراتی مانند جواھرات گرانبھا در ساعتھای با کیفیت بالا داشته باشد و ممکن است فلز متفاوتی نسبت به قاب اصلی

خود، مانند بعضی از ساعت ھای دو صفحه ای باشد.

 

قاب خارجی ساعت
قاب خارجی ساعت

 

باتوجه به اھمیت موضوع شیشه در ساعت, اجازه بدھید روی انواع شیشه تامل بیشتری داشته باشیم.

 

انواع شیشه ساعت

قطعات ساعت مچی

از اجزای ساعت مچی میتوان به شیشه های آنها اشاره کرد که انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

گلس

در این نوع از شیشه در قطعات ساعت مچی ساده استفاده می شود که در برابر خش از نوع طلقی آن مقاوم تر بوده و معمولا از شیشه ھای پنج تا ده میکرون استفاده می شود.

خصوصیات شیشه معمولی را داراست و در برابر تغییر رنگ در اثر حرارت گذشت زمان مقاوم است. این شیشه در مدت ۵ الی ۱۰ سال شفافیت خود را حفظ می کند.

 

شیشه ساعت
شیشه ساعت

 

مینرال

در این نوع ، از شیشه ھایی استفاده می شود که بعد از قوطه ورشدن در مایع مخصوص و حرارت دادن به شیشه باعث مقاوم شدن سطح شیشه در برابر خش و ضربه می گردد.

کاربرد : ساعت ھای درجه ۲ و ساعت ھای برند ارزان قیمت

 

پیشنهاد میکنیم مقاله تعمیر و نگهداری ساعت را مطالعه فرمایید

 

مینرال
شیشه ساعت جنس مینرال

لوازم و قطعات ساعت مچی

ھارد مینرال

در این نوع از شیشه ھای استاندارد استفاده می شود که با حرارت و روکش روی آن را در برابر خط و خش ، تغییر رنگ و فشار مقاوم می کنند اما در نھایت ضد خش محسوب نمی شود.

کاربرد : بیشتر ساعت ھای برند و گاھا ساعت ھای درجه دو برندھا.

 

سافایر

در این نوع از ھمان مشخصات شیشه ھارد مینرال استفاده می شود با این تفاوت که با یووی بسیار مقاوم و رد حرارت بالا شیشه ضد خش می شود اما دربرابر ضربات شکننده و گاھا در برابر خراش ھای شدید مقاومت خود را از دست می دھد.

کاربرد: ساعت ھای برند ، گران قیمت ( در حال حاضر حدودایک میلیون تومان به بالا) و جدیدا در موبایل های صفحه لمسی ضدخش.

 

 

اسکرش سافایر – سافایر کریستال

دراین نوع ضمن رعایت استانداردھای سافایر از نوعی مواد ضد خش بر روی شیشه نیز استفاده می شود که شیشه را کاملا ضد خش و بسیار مقاوم در برابر ضربه می کند که البته باز ھم در برابر ضربات شدید مقاومت نداشته و شکننده می باشد.

کاربرد: ساعت ھای برند گران قیمت ( بیشتر از پنج میلیون تومان )

 

اجزای ساعت مچی
انواع شیشه ساعت مچی

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با قطعات ساعت مچی میتوانید به سایت ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]